WINIX D480 TRUE HEPA AIR PURIFIER ($125 OBO)

WINIX D480 TRUE HEPA AIR PURIFIER ($125 OBO)
$125 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn packaging”
WINIX D480 TRUE HEPA AIR PURIFIER
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
description. If an item was ordered in error we will accept returns up to 30
Specifications
| Manufacturer | Winix |
| Model | D480 |
| Year | 2020 |
| Condition | Used |
| Timer control | 8 hrs |
| Power source | Electrical |
| Clean air delivery rating (cadr) | 310 |
| Mpn | D480 |
| Number of speeds | 3 |
| Smart home compatibility | No |
| Control style | Push Button |
| Item height | 3 in |
| Voltage | 120 V |
| Features | Portable, Timer, Smart Sensor |
| Finish | Whites |
| Room | Any Room |
| Material | Plastic |
| Item depth | 3.5 in |
| Filtration technology | True HEPA, Activated Carbon, HEPA-Type, Ionizer, Electrostatic, Pre-Filter |
| Mounting | Floor, Doorway |
| Filter life | 6 Months |
| Number of cleaning stages | 3 |
| Contaminants captured | Cough & Sneeze Debris, Allergens, Dust, Odors, Dust Mites, Bacteria, Mold |
| Smart home protocol | Bluetooth |
| Operating sound rating | 55 dB |
| Upc | 8809490582667 |




