GE TF60RCP AIR CONDITIONER DISCONNECT ($15 OBO)

GE TF60RCP AIR CONDITIONER DISCONNECT ($15 OBO)
$15 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New, open box”
GE TF60RCP AIR CONDITIONER DISCONNECT
60 Amp
240 V
NEMA 3R
H, K1, K5, K9, RK1, RK5 Fuses
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
description.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | TF60RCP |
| Condition | New |
| Mounting style | Panel, Wall, Screw |
| Current rating | 51-60 A |
| Fuse type | Drop-Out |
| Mpn | TF60RCP |
| Material | Metal, Copper |
| Switch style | Push Button/Retractive |
| Smart home compatibility | Universal |
| Suitable for | Wall, Interior, Exterior |
| Port type | Power |
| Current type | AC |
| Item height | 4 in |
| Number in pack | 1 |
| Coil voltage | 201-250 V |
| Features | Screwless Installation |
| Resistance properties | Corrosion Resistant, Waterproof, Weatherproof, Rust Resistant |
| Finish | Brass |
| Smart home protocol | Bluetooth, Thread |
| Item width | 4 in |
| Protection properties | Overcurrent Protection |
| Upc | 0043481400112 |



