GE TLM812FCUDP MAIN LUG LOAD CENTER ($30 OBO)

GE TLM812FCUDP MAIN LUG LOAD CENTER ($30 OBO)
$30 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn box”
GE TLM812FCUDP MAIN LUG LOAD CENTER
8 Spaces
16 Circuits
1 Phase
NEMA 1
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
description.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | TLM812FCUDP |
| Condition | New |
| Plug type | A |
| Mpn | TLM812FCUDP |
| Item length | 20.9 in |
| Suitable for | Wall, Interior |
| Current type | AC |
| Item height | 4.8 in |
| Voltage | 240 V |
| Number in pack | 1 |
| Number of outlets | 1 |
| Features | Load Center, amps 125 a, Flush, number of spaces 8, Load Center, Number of Spaces 8, Amps 125 A, Voltage 120/240V AC,, voltage 120 240v ac |
| Box shape | Rectangular |
| Room | Indoor/Outdoor |
| Item width | 12.4 in |
| Mounting style | Panel, Plug-In/On, Flush |
| Maximum amperage | 125 A |
| Current rating | 125 Amp |
| Number of phases | 1 |
| Material | Aluminum, Metal, Copper |
| Orientation | Vertical |
| Number of spaces | 6-10 |
| Electrical connection | Box Lugs |
| Number of poles | 12 |
| Number of circuits | 8 |
| Resistance properties | Rust Resistant |
| Application | Load Center |
| Upc | 0783164268041 |




