GE TM2020RCUBK1 MAIN BREAKER LOAD CENTER ($120 OBO) 783164493627

GE TM2020RCUBK1 MAIN BREAKER LOAD CENTER ($120 OBO) 783164493627
$120 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn box”
GE TM2020RCUBK1 MAIN BREAKER LOAD CENTER
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
description. If an item was ordered in error we will accept returns up to 30
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | TM2020RCUBK1 |
| Condition | New |
| Upc | 0783164493627 |
| Plug type | A |
| Mpn | TM2020RCUBK1 |
| Item length | 5 in |
| Suitable for | Wall |
| Current type | AC |
| Control style | Switch |
| Number of knockouts | 31-40 |
| Item height | 33 in |
| Voltage | 240 V |
| Number in pack | 1 |
| Box shape | Rectangular |
| Room | Any Room, Indoor/Outdoor |
| Item width | 13 in |
| Mounting style | Surface |
| Maximum amperage | 200 A |
| Number of phases | 1 |
| Current rating | 151-200 A |
| Material | Stainless Steel |
| Protection device | Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI), Dual Function, Arc Fault Circuit Interrupter (AFCI) |
| Orientation | Vertical |
| Number of spaces | 20 |
| Number of poles | 4 |
| Number of circuits | 40 |
| Application | Commercial, Industrial, Home/Garden |



