SIEMENS HF221N HEAVY DUTY SAFETY SWITCH ($35 OBO)

SIEMENS HF221N HEAVY DUTY SAFETY SWITCH ($35 OBO)
$50 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn box”
SIEMENS HF221N HEAVY DUTY SAFETY SWITCH
NEMA 1
CLASS H, K, R FUSESe
HEAVY DUTY
SINGLE-THROW
30AMP
2POLE
3WIRE
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Condition | New |
| Current type | AC |
| Maximum amperage | 50 A |
| Number in pack | 1 |
| Coil voltage | 201-250 V |
| Number of phases | 1 |
| Current rating | 16-30 A |
| Features | Heavy Duty |
| Switch style | Toggle/Joystick |
| Finish | Stainless Steel |
| Upc | 783643150201 |




