MIDWEST U281C1 MAIN BREAKER LOAD CENTER ($150 OBO)

MIDWEST U281C1 MAIN BREAKER LOAD CENTER ($150 OBO)
$150 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn box”
MIDWEST U281C1 MAIN BREAKER LOAD CENTER
240 VAC and 22,000 AIC rating
NEMA 3R rainproof enclosure
200 A
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
description.
Specifications
| Manufacturer | Midwest |
| Model | U281C1 |
| Condition | New |
| Mounting style | Panel, Plug-In/On, Surface |
| Maximum amperage | 200 A |
| Current rating | 151-200 A |
| Number of phases | 1 |
| Mpn | U281C1 |
| Material | G90 Galvanized Steel |
| Number of spaces | 4 |
| Suitable for | Exterior |
| Item height | 21 in |
| Voltage | 240 V |
| Number in pack | 1 |
| Features | Waterproof |
| Number of circuits | 1-10 |
| Box shape | Rectangular |
| Upc | 0784567578454 |




