EATON XTCE115GS1A CONTACTOR ($250 OBO) 786685365152

EATON XTCE115GS1A CONTACTOR ($250 OBO) 786685365152
$250 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
EATON XTCE115GS1A CONTACTOR
110 VAC 50 Hz
120 Vac 60 Hz
1NO-1NC
50-60 Hz
10, 25, 25/40, 50, 100, 100 hp (1/3PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V)
Three-pole
Screw terminals
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Condition | New |
| Series | XTCE |
| Current type | AC |
| Number of phases | 3 |
| Current rating | 115 A |
| Packaging | Box |
| Features | Non-Reversing |
| Upc | 0786685365152 |
| Coil voltage | 110 V |
| Mpn | XTCE115GS1A |
| Number of poles | 3-Pole |


