EATON JGE3080FAG CIRCUIT BREAKER ($400 OBO)

EATON JGE3080FAG CIRCUIT BREAKER ($400 OBO)
$400 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
EATON JGE3080FAG CIRCUIT BREAKER
80A
Three-pole
600V
65 kAIC at 240V, 25 kAIC at 415V, 25 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V
Line/load standard w/ metric mounting hardware
Fixed thermal, adj. magnetic
100% rated
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Condition | New |
| Mounting style | Bolt-On, Fixed |
| Number of throws | 1 |
| Interruption type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum amperage | 80 A |
| Number of positions | 3 |
| Current rating | 71-80 A |
| Material | Aluminum, Metal |
| Suitable for | Wall |
| Operation method | On/Off |
| Current type | AC |
| Control style | Push Button |
| Item height | 6.5 in |
| Voltage | 600V |
| Number in pack | 1 |
| Features | G-frame, Fixed thermal, Adjustable magnetic trip |
| Number of poles | 3 |
| Number of circuits | 1 |
| Application | Branch Circuit |
| Room | Indoor/Outdoor |
| Item width | 5 in |
| Upc | 786679187043 |




