GE TM1212CCUBK1 MAIN BREAKER LOAD CENTER ($50 OBO)

GE TM1212CCUBK1 MAIN BREAKER LOAD CENTER ($50 OBO)
$50 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn box”
GE TM1212CCUBK1 MAIN BREAKER LOAD CENTER
12 Spaces
22 Circuits
Single-phase
3-wire
120/240 VAC
22,000 AIC rating
Includes 3 THQP120 20 Amp single-pole circuit breakers and 1 THQP230 30 Amp double-pole circuit breaker
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Condition | New |
| Mounting style | Panel |
| Maximum amperage | 125 A |
| Number of phases | 1 |
| Current rating | 101-150 A |
| Material | Metal |
| Mpn | TM1212CCUBK1 |
| Orientation | Vertical |
| Current type | AC |
| Voltage | 201-250 V |
| Box shape | Rectangular |
| Upc | 783164611007 |



