SIEMENS PN1224L1125C MAIN LUG LOAD CENTER ($100 OBO)

SIEMENS PN1224L1125C MAIN LUG LOAD CENTER ($100 OBO)
$100 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn box”
SIEMENS PN1224L1125C MAIN LUG LOAD CENTER
Single phase load center
Tin plated copper bus
NEMA Type 3R enclosure
Grey trim
Interrupt rating: 100000 AIC
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | PN1224L1125C |
| Condition | New |
| Maximum amperage | 125 A |
| Voltage | 201-250 V |
| Current rating | 101-150 A |
| Mpn | PN1224L1125C |
| Box shape | Rectangular |
| Electrical connection | Box Lugs |
| Upc | 804766702709 |





