EATON MBX2040B150BTS METER BREAKER PANEL ($250 OBO)

EATON MBX2040B150BTS METER BREAKER PANEL ($250 OBO)
$250 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New; time worn box”
EATON MBX2040B150BTS METER BREAKER PANEL
All-in-ones
150A
Aluminum
NEMA 3R
#6-350 kcm22 kAIC
#6-350 kcmCSR
Surface mounting
Four-jaw
Single-phase
Ringless
120/240 VAC
Lever bypass
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | MBX2040B150BTS |
| Condition | New |
| Mounting style | Panel |
| Maximum amperage | 150 A |
| Current rating | 151-200 A |
| Mpn | MBX2040B150BTS |
| Material | Aluminum |
| Orientation | Vertical |
| Current type | AC |
| Voltage | 201-250 V |
| Box shape | Rectangular |
| Upc | 786685460635 |



