EATON DH361UGK HEAVY DUTY SAFETY SWITCH ($60 OBO) 782113205502

EATON DH361UGK HEAVY DUTY SAFETY SWITCH ($60 OBO) 782113205502
$60 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“New, open box”
EATON DH361UGK HEAVY DUTY SAFETY SWITCH
3PH
3 P
600 V MAX AC
250 V MAX DC
30 AMP
NEMA 1
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
description.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | DH361UGK |
| Condition | New |
| Upc | 0782113205502 |
| Mounting style | Surface |
| Number of throws | 3 |
| Maximum amperage | 30 A |
| Current rating | 16-30 A |
| Mpn | DH361UGK |
| Material | Metal |
| Item length | 9.89 in |
| Suitable for | Wall |
| Operation method | On/Off |
| Current type | AC |
| Item height | 15.81 in |
| Voltage | 551-600 V |
| Number in pack | 1 |
| Number of poles | 3 |
| Item width | 8.81 in |
| Protection properties | Overload Protection |





