SYLVANIA RENAISSANCE LED PAR38 LAMP ($12 OBO)

SYLVANIA RENAISSANCE LED PAR38 LAMP ($12 OBO)
$12 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
SYLVANIA RENAISSANCE LED PAR38 LAMP
120V Operation
120V Dimmable
Wattage: 16.5W
Lumens: 1,350
Equivalent: 120W Incandescent
Color Temperature: 3000K
CRI: 90+
Beam Angle: 15 Degrees
Lamp Shape: PAR38
Rated Hours: 25,000
Certifications: cULus, ROHS, Wet Location Rated
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
Specifications
| Manufacturer | SYLVANIA |
| Condition | New |
| Light color | Warm White |
| Color temperature | 2500 - 3000 K Warm |
| Indoor/outdoor | Indoor & Outdoor |
| Beam angle | 8°-15° |
| Mpn | LED16.5PAR38HDDIM930G2NFL26ZH |
| Connectors | Screw |
| Bulb shape code | PAR38 |
| Lumens | 1000-1999 lm |
| Labels & certifications | Energy Star |
| Voltage | 120 V |
| Features | Dimmable |
| Bulb wattage | 16 W |
| Output voltage | 120 V |
| Finish | Clear |
| Bulb life hours | 20,000-24,999 hrs |
| Lighting technology | LED |
| Upc | 046135408588 |





