MOELLER DIL 00AM-10 110V CONTACTOR ($40 OBO)

MOELLER DIL 00AM-10 110V CONTACTOR ($40 OBO)
$40 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“Used, great condition”
MOELLER DIL 00AM-10 110V CONTACTOR
20 AMP
3 POLE
NORMALLY OPEN
1AUX NORMALLY OPEN
COIL: 110 VAC 50/60 HZ
3HP AT 230 V
7.5HP AT 460 V
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | Moeller |
| Condition | Used |
| Mounting style | DIN Rail Mount |
| Current type | AC |
| Maximum amperage | 20 A |
| Coil voltage | 110 V |
| Number of phases | 3 |
| Current rating | 20 A |
| Number of poles | 3-Pole |





