CREE LIGHTING CONNECTED MAX 60WA19 DIMMABLE WHITE SMART LED BULB - NEW ($14 OBO)

CREE LIGHTING CONNECTED MAX 60WA19 DIMMABLE WHITE SMART LED BULB - NEW ($14 OBO)
$14 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
CREE LIGHTING CMA19-60W-AL-827
CONNECTED MAX SMART LED BULB
SOFT WHITE 2700K
CONTROL WITH APP OR VOICE
9W LED - 60W REPLACEMENT
BLUETOOTH AND WIFI PAIRING - NO HUB NEEDED
800 LUMENS
25000 HOUR RATED LIFETIME
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | Cree |
| Condition | New |
| Light color | SOFT WHITE |
| Color temperature | 2500 - 3000 K Warm |
| Indoor/outdoor | Indoor & Outdoor |
| Smart home compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Bulb shape code | A19 |
| Lumens | 800-999 lm |
| Features | Dimmable |
| Bulb wattage | 9 W |
| Finish | DIMMABLE WHITE |
| Smart home protocol | BLUETOOTH + WIFI |
| Bulb life hours | 20,000-24,999 hrs |
| Lighting technology | LED |



