SQUARE D 2S46F BUCK BOOST TRANSFORMER ($200 OBO)

SQUARE D 2S46F BUCK BOOST TRANSFORMER ($200 OBO)
$200 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“Used, great condition”
SQUARE D 2S46F BUCK BOOST TRANSFORMER
2kVA
1 Phase
60Hz
Primary Voltage 120 x 240 V
Secondary Voltage 16/32 V
Insulation Temperature 356 °F (180 °C)
Temperature Rise 115 °C
NEMA 3R Enclosure
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Condition | Used |
| Power rating | 2 kVA |
| Primary voltage rating (ac) | 120/240 V |
| Minimum operating frequency | 60 Hz |
| Number of phases | 1 |
| Mpn | 2S46F |
| Secondary voltage rating (ac) | 16/32 V |
| Maximum operating frequency | 60 Hz |
| Upc | 785901876496 |



