GOULD ITE U1C 4100 CIRCUIT BREAKER PLUG ENCLOSURE 100A ($150 OBO)

GOULD ITE U1C 4100 CIRCUIT BREAKER PLUG ENCLOSURE 100A ($150 OBO)
$150 (USD)
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
“Used, great condition”
GOULD ITE U1C 4100 CIRCUIT BREAKER PLUG ENCLOSURE 100A
100 A
600 V
3 Phase
4 Wire
EH3M100 Circuit Breaker
100A
3 Pole
240/480 V
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
Specifications
| Manufacturer | ITE |
| Model | U1C 4100 |
| Condition | Used |
| Operation method | On/Off |
| Current type | AC |
| Maximum amperage | 100 A |
| Number of positions | 2 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of phases | 3 |
| Current rating | 91-100 A |
| Mpn | U1C4100 |
| Material | Metal |




