GE TF60RCP AIR CONDITIONER DISCONNECT ($15 OBO)

GE TF60RCP AIR CONDITIONER DISCONNECT ($15 OBO)
$15 (USD)
or Best Offer | Shipping: US $7.71 USPS Ground Advantage®.
Location:Waukesha, WI
or
Call (262) 409-6596
Description
GE TF60RCP AIR CONDITIONER DISCONNECT
60 Amp
240 V
NEMA 3R
H, K1, K5, K9, RK1, RK5 Fuses
***Local deliveries available, simply message us before purchasing so we can properly adjust the listing for you. Please provide your delivery instructions (address, time of delivery, contact information).
SHIPPING
Items
are shipped via USPS and UPS upon receiving payment. If an alternative shipping
method is required, please contact us.
EXPEDITED SHIPPING
We offer
rush handling. Prices for these options may differ from standard ground shipping. These
services include:
·
UPS 3 Day Select
·
UPS 2 Day Air
·
UPS 2 Day Air AM
·
UPS Next Day
·
UPS Next Day AM
Please contact us to arrange expedited shipments
BEFORE PURCHASING AN ITEM
(to adjust the listing shipping details). Purchases must be arranged
and paid for in full by 3:00 PM CST Monday -Friday.
RETURN POLICY
We offer
30-day money back guarantee if you receive an item that does not match our item
description. If an item was ordered in error we will accept returns up to 30
days from date of delivery. Buyer will be responsible for paying return
shipping. Returns must be received within 30 days from day of delivery.
Items
sold as displayed. The item you receive may not be the exact one pictured when
multiple items are listed. If you have any questions, you can message us by
clicking on our eBay username breakthru-surplus and using the contact link.
We are open Monday-Friday 8am-4pm CST. We are closed on weekends and major holidays (New Year's Day, Memorial Day, Independence Day, Labor Day, Thanksgiving Day, Christmas Day).
If you have old, used, or new surplus equipment to liquidate please let us know. We are always buying! Thank you for your business!
BREAKTHRU SURPLUS LLC
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | TF60RCP |
| Condition | New |
| Mounting Style | Panel, Wall, Screw |
| Color | Gray |
| Current Rating | 51-60 A |
| Fuse Type | Drop-Out |
| Material | Metal, Copper |
| Switch Style | Push Button/Retractive |
| Smart Home Compatibility | Universal |
| Suitable For | Wall, Interior, Exterior |
| Port Type | Power |
| Current Type | AC |
| Type | Fuse Block |
| Item Height | 4 in |
| Number in Pack | 1 |
| Coil Voltage | 201-250 V |
| Features | Screwless Installation |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant, Waterproof, Weatherproof, Rust Resistant |
| Finish | Brass |
| Smart Home Protocol | Bluetooth, Thread |
| Item Width | 4 in |
| Protection Properties | Overcurrent Protection |
| UPC | 0043481400112 |




